Rachunek osobisty a firmowy – czy rachunek firmowy jest obowiązkowy?

Co wybrać rachunek osobisty czy prywatny? Czy rachunek firmowy jest obowiązkowy - Poltax Biuro Rachunkowe Toruń

Zakładając firmę, warto zastanowić się, nad tym w jaki sposób będą przeprowadzane operacje finansowe. Posiadanie odpowiedniego rachunku bankowego jest niezbędne nie tylko do rozliczeń z klientami, ale również do rozliczeń z Urzędem Skarbowym oraz z ZUS. Czy to oznacza, że bankowe konto firmowe jest obowiązkowe?

Zgodnie z wymogami transakcje z klientami powinny być wykonywane w formie przelewu w przypadku, kiedy stroną drugą transakcji jest przedsiębiorca lub gdy wartość transakcji przekracza 15 000 zł przy jednorazowej zapłacie. W przypadku rozliczeń z US oraz ZUS, instytucje te również wymagają dokonywania wpłat należnych podatków i składek na odpowiednie konta. Przepisy jasno wskazują, że formą musi być forma przelewu. Nie istnieje jednak zapis, który wskazywałby, że konto firmowe jest obowiązkowe. Wobec tego, przedsiębiorcy mogą korzystać również z prywatnego konta.

Różnica pomiędzy kontem bankowym prywatnym, a kontem firmowym kryje się w kosztach prowadzenia rachunku oraz dostępnych funkcjach. Wiele banków oferuje specjalne atrakcyjne produkty czy narzędzia dla przedsiębiorców, a opłaty prowadzenia rachunku firmowego można włączyć w koszty. Jako główną zaletę rachunku firmowego zwykle przedsiębiorcy wskazują rozróżnienie transakcji prywatnych od firmowych, co daje większą kontrolę nad finansami firmy.

Jeśli chcesz wiedzieć jak założyć firmę, dowiedz się jakie jeszcze musisz spełnić wymogi.