Zmiany w strukturze JPK V7

nowa struktura JPK V7 - Księgowość Toruń

Kolejne zmiany w strukturze JPK V7 obowiązujące od 1 października 2021 roku według założeń mają upraszczać składanie deklaracji. Według nowego rozporządzenia Obowiązującym do wysyłki jest plik JPK V7 zamiast plików JPK VAT oraz deklaracji VAT. Według nowej struktury informacje wcześniej zawierane w tych dokumentach zostały zebrane w jednym pliku. Wobec tego w nowej strukturze znajdą się informacje o kontrahentach oraz o zakupach i sprzedaży ze wskazaniem stawek, kwot i wartości podatku VAT. To oznacza, że te same informacje, które wcześniej byłby zawierane w części ewidencyjnej i w części deklaracyjnej w dwóch dokumentach, teraz znajdą się w jednym.

Plik JPK V7 dostępny jest w dwóch wariantach: JPK V7M oraz JPK V7K.

  • JPK V7M plik wysyłany co miesiąc do 25 dnia kolejnego miesiąca, zawierający część deklaracyjną i ewidencyjną w jednym;
  • JPK V7K plik wysyłany co miesiąc do 25 dnia kolejnego miesiąca, zawierający przez pierwsze dwa miesiące kwartału tylko część ewidencyjną, natomiast trzeci miesiąc kwartału zawiera i część ewidencyjną za miesiąc i deklaracyjną za cały kwartał.

Zmiany w strukturze pliku nie oznaczają jednak, że wszystkie deklaracje zostają całkowicie pominięte. Takie deklaracje jak VAT-8; VAT-9M; VAT-10; VAT-12 oraz VAT-14 pozostają bez zmian.

Szukasz księgowej? Sprawdź nasze biuro rachunkowe w Toruniu! Zapraszamy do kontaktu.