Ryczałt ewidencjonowany – forma rozliczania podatku

Ryczałt ewidencjonowany - forma rozliczania podatku - Poltax biuro rachunkowe

Ryczałt ewidencjonowany jest interesującą formą rozliczania podatków dla wielu przedsiębiorców, ze względu na niższe stawki podatkowe. Zwykle  w przypadku ryczałtu jest to stawka w wysokości 3%, 5,5% albo 8,5%, ewentualnie 2%, 10%, 17% lub 20%. Co więcej stawki te wyliczane są na podstawie dochodu, czyli sumy powstałej z przychodów, od których uprzednio odliczone zostaną koszty uzyskania przychodu.

Zwykle ryczałt ewidencjonowany, jako formę rozliczania podatku, wybiera się w momencie założenia działalności gospodarczej albo po uzyskaniu pierwszego przychodu w danym roku podatkowym, ponieważ nie można przenosić się na ryczałt w ciągu trwającego roku. Ponadto przy tej formie rozliczania podatku istotne są także same przychody. Jeżeli przedsiębiorca przekroczy wartość 250 000 euro w roku podatkowym, od następnego będzie musiał zrezygnować z ryczałtu ewidencjonowanego i tym samym wybrać inną formę.

Niestety nie każdy przedsiębiorca może zdecydować się na ryczałt ewidencjonowany. Według ustaw, osoby fizyczne prowadzące m.in. apteki, sprzedaż części i akcesoriów pojazdów mechanicznych, niektóre zawody wolne przy pozarolniczej działalności gospodarczej, usługę pożyczek pod zastaw czy handel wartościami dewizowymi nie mogą korzystać z tej formy rozliczeń.