Zwolnienie z kasy fiskalnej a płatności kartą

Zwolnienie z kasy fiskalnej a płatności kartą - Poltax Biuro rachunkowe Toruń

Posiadanie kasy fiskalnej w przedsiębiorstwie obejmuje sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, czyli konsumentów oraz w określonych przypadkach na rzecz rolników ryczałtowych. Prawo zakłada jednak zwolnienie z posiadania kasy fiskalnej w określonych sytuacjach.

Według przepisów głównym warunkiem, aby przedsiębiorca korzystał ze zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej jest właściwa forma dokonania płatności. Jeżeli konsument w całości zapłaci za towar lub usługę za pośrednictwem karty, banku, kasy oszczędnościowo-kredytowej czy poczty, a ewidencja jasno będzie wskazywała jakiej transakcji dotyczy dana wpłata, wówczas przedsiębiorca ma prawo skorzystania ze zwolnienia. W związku z tym płatności internetowe, przelewy bezpośrednio na konto bankowe, czy opłaty za pobraniem przez kuriera czy pocztę uprawniają zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej.

W przypadku płatności kartą istotny jest sposób opłaty. Przy płatnościach poprzez terminal, przedsiębiorca nadal jest zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej. Jeżeli jednak transakcja kartą odbywa się przez wybranego operatora płatności np. PayU, Paypal wtedy przedsiębiorca nadal może korzystać ze zwolnienia.

Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem rachunkowym w Toruniu.