Wnioski elektroniczne o wsparcie od ZUS

elektroniczny wniosek zus - Poltax biuro rachunkowe Toruń

ZUS wciąż oferuje przedsiębiorcom wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej, jednak od 24 czerwca zmienia się sposób składania wniosków o uzyskanie wsparcia z ZUS. Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 24 czerwca możliwe jest wypełnienie i przesłanie wniosków jedynie w formie elektronicznej poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Wnioski, jakie można złożyć bezpośrednio przez PUE ZUS to wnioski dotyczące zwolnienia ze składek; świadczenia postojowego bądź kontynuacji jego wypłaty; odstąpienia od pobierania odsetek za zwłokę, a także odroczenia terminu płatności należności z tytuły składek lub rozbicia kwoty na raty. Jeżeli złożymy wniosek w inny sposób niż przez PUE ZUS, na przykład drogą mailową czy ePUAP, wniosek nie zostanie rozpatrzony.

Aby złożyć elektroniczny wniosek o wsparcie od ZUS należy mieć założony profil na PUE ZUS. Taki profil można uzyskać na kilka sposobów: poprzez bankowość elektroniczną, profil zaufany, korzystając z podpisu kwalifikowanego lub w placówce ZUS. Co więcej system PUE ZUS odrzuca błędnie wypełnione od strony formalnej oraz niekompletne wnioski. Dlatego wniosek należy wypełnić z uwzględnieniem właściwych danych oraz wypełniając wszystkie potrzebne rubryki. Następnie wypełniony dokument trzeba podpisać.

Podpisem może być funkcja „podpisz profilem PUE” zawarta w systemie, profil zaufany, podpis kwalifikowany lub podpis osobisty (e-dowód). Dlatego jeżeli nie posiadasz jednego z tych podpisów, jako biuro rachunkowe możemy Ci w tym pomóc.