Księga Przychodów i Rozchodów

księga przychodów i rozchodów w firmie - biuro rachunkowe Poltax

Księgę Przychodów i Rozchodów (KPiR) zazwyczaj wybierają małe przedsiębiorstwa, do prowadzenia ewidencji księgowej, co jest podstawą opodatkowania. Z reguły prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów obejmuje osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub jeśli są właścicielami spółek cywilnych, jawnych oraz partnerskich. Co więcej przychody sprzedaży netto nie przekracza równowartości 2 000 000 euro w przeliczeniu na złotówki. Dotyczy to również między innymi osób wykonujących działalność w formie agencji i umów zlecenie.

W Księdze Przychodów i Rozchodów zapisywane są sprzedaże produktów bądź usług oraz koszty wykorzystane do uzyskania przychodów. Dzięki temu, każdy podatnik może prawidłowo rozliczać się przed urzędem skarbowym za poszczególne okresy działalności lub za cały rok. Ponadto dobrą stroną Księgi Przychodów i Rozchodów jest kontrola funkcjonowania firmy na rynku, dzięki czemu przedsiębiorca może przeanalizować swoją skuteczność na podstawie uzyskiwanych dochodów i ponoszonych kosztów.

Najprostszym sposobem na założenie Księgi Przychodów i Rozchodów jest nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym. Współpraca gwarantuje zgodność wszystkich danych, które powinny znajdować się w księdze. Można ją prowadzić w sposób tradycyjny, papierowy lub przy pomocy programu komputerowego. Korzystanie z programu jest o tyle wygodne, że umożliwia wygodny dostęp do dokumentów, a także możliwość szybkiego wydruku i bezpiecznego przechowywania danych. W biurze rachunkowym Poltax korzystamy z systemu enova365, który doskonale zarządza zasobami przedsiębiorstw.