Klasyfikacja PKD – jak ustalić PKD dla swojej firmy?

Klasyfikacja PKD - jak ustalić numer PKD dla firmy - Poltax biuro rachunkowe Toruń

Klasyfikacja PKD, czyli Polska Klasyfikacja Działalności obowiązuje wszystkich przedsiębiorców, prowadzących działalność gospodarczą. Już w momencie, gdy ktoś decyduje się założyć firmę, ma styczność z klasyfikacją. PKD służy przede wszystkim ustaleniu charakteru działalności. Klasyfikacja określa, jaki zakres działań podejmuje dana firma, a więc określa branżę i pole działania. Osoby, które zakładają firmę już w momencie składania wniosku do CEIDG muszą wybrać PKD odpowiednie dla swojej działalności. Przedsiębiorcy, którzy od jakiegoś czasu działają na rynku, ale chcą rozszerzyć lub zmienić swój zakres działań, muszą na bieżąco aktualizować wpis w CEIDG o zgodną z charakterem firmy klasyfikację.

Ustalenie numeru PKD, określającego, czym zajmuje się dane przedsiębiorstwo, niekiedy może sprawić trudność, zwłaszcza, jeżeli firma będzie działała w różnych obszarach. Pomocna w tym zakresie może okazać się wyszukiwarka PKD, oferującej rozbudowaną listę określającą numery przypisane konkretnym działaniom. Innym sposobem jest złożenie wniosku do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Poprzez ten wniosek poprosisz o pomoc z ustaleniem właściwej klasyfikacji dla świadczonych usługi lub sprzedawanych towarów.

Warto dodać, że w momencie zakładania firmy lub już w trakcie prowadzenia działalności, można skorzystać z pomocy biura rachunkowego. W naszym biurze rachunkowym Poltax Toruń zawsze staramy się odpowiadać na potrzeby naszych klientów.