Czym jest profil zaufany?

elektroniczny podpis profil zaufany biuro rachunkowe Toruń

Profil zaufany przypisuje się tylko jednej osobie, do jej numeru PESEL. To bezpłatny i ważny przez okres 3 lat od założenia podpis elektroniczny, który służy on do załatwiania spraw urzędowych (np. poprzez ePUAP, PUE ZUS). Po upłynięciu terminu ważności, można spokojnie odnowić go na kolejne 3 lata.

Profil zaufany można założyć na 2 sposoby. Po pierwsze: logowanie się na rządowym serwisie profilu zaufanego. Tam, wypełnia się wniosek o potwierdzenie profilu, a następnie trzeba zgłosić się do urzędu. W przeciągu 14 dni trzeba okazać ważny dokument tożsamości, żeby potwierdzić wniosek. Drugim sposobem jest założenie profilu w banku. Chociaż nie wszystkie banki oferują zakładanie profilu zaufanego, dzięki temu nie trzeba chodzić do urzędu, ponieważ bank sam przekazuje wszelkie informacje do serwisu profilu zaufanego.

W jaki sposób podpisuje się dokumenty profilem zaufanym? Zwykle na stronach, gdzie dostępny jest ten rodzaj podpisu, znajduje się przycisk „podpisz profilem zaufanym”. Wystarczy kliknąć, aby zostać przekierowanym do strony autoryzacji. Tam należy wpisać kod autoryzacji (zwykle wysyłanym SMS-em lub e-mailem). Jeśli profil zaufany został założony przez bank, logowanie może okazać się dłuższe i wymagać dodatkowo logowania do bankowości internetowej. Z tego względu warto wybrać sposób potwierdzenia wniosku przez urząd, ponieważ jest to wygodniejsze i szybsze.