Urlop wypoczynkowy a zastępstwo pracownika

Urlop wypoczynkowy a zastępstwo pracownika - Biuro rachunkowe Poltax Toruń

Okres urlopów to dla przedsiębiorstwa czas, w którym organizacja pracy musi zapewnić sprawne funkcjonowanie biznesu, mimo zmian w ilości pracowników. Kluczowe jest tutaj opracowanie planu urlopu, który pozwoli pracownikom na wypoczynek i jednocześnie nie zmieni toku pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest przyznanie urlopu.

Nie każda firma tworzy specjalne plany urlopowe i najczęściej terminy dopasowuje się do preferencji pracownika. Jednak nie zawsze musi to być wskazany przez pracownika termin, jeżeli zaburza to porządek pracy. W takim przypadku terminy ustala się indywidualnie.

Aby zapewnić ciągłość pracy zadaniem pracodawcy jest ustalenie zastępstwa. Na czas nieobecności pracownika pracodawca może przydzielić zadania i obowiązki innym pracownikom swojego zakładu pracy lub specjalnie zatrudnić kogoś nowego. Co więcej ustalenie zastępstwa nie należy do obowiązków pracownika.

Szczególnie teraz w okresie zagrożenia koronawirusem warto zwrócić uwagę na dobrą organizację pracy. Ze względu na stan zagrożenia, pracodawca może przymusowo wysłać pracownika na urlop, jeżeli ten ma do wykorzystania zaległe dni urlopu wypoczynkowego z poprzedniego roku. Co ważne urlop ten nie przekracza wymiaru 30 dni i nie wpływa na bieżące dni urlopowe, a jego termin wskazuje pracodawca.