Polski ład – czy opłaca się przejść na skalę podatkową?

Polski ład - czy opłaca się przejść na skalę podatkową? - Księgowość Toruń

Nowe zmiany wprowadzone od 1 lipca 2022 roku przez Polski Ład ponownie stawiają przedsiębiorców przed pytaniem, czy powinni zmienić formę opodatkowania.  Według jednej z najważniejszych zmian, które weszły w życie z początkiem lipca – obniżona zostaje stawka PIT z 17% na 12%. Według oficjalnych informacji, nowa stawka dotyczy przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2022 roku. Przedsiębiorcy, którzy opłacili zaliczki od dochodów za pierwszą połowę roku (do czerwca) według wyższej stawki, będą mogli odzyskać nadpłatę w rozliczeniu rocznym.

Warto zwrócić uwagę na to, że wśród zmian dla przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej zniesiono ulgę dla klasy średniej, która w czasie pierwszych zmian Polskiego Ładu przysporzyła wiele trudności zarówno przedsiębiorcom, jaki i księgowym i biurom rachunkowym. Ulga ta obowiązuje do 30 czerwca, wobec tego pierwsza połowa roku liczona była z jej uwzględnieniem. Bez zmian pozostaną natomiast stawki związane z odprowadzaniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. W dodatku niemożliwe będzie też odliczenie składki zdrowotnej od dochodu.

Z uwagi na wprowadzone przez Polski Ład zmiany, właściciele firm mają możliwość ponownej zmiany opodatkowania. Możliwość przejścia na skalę podatkową mają ci przedsiębiorcy, którzy dotąd wybierali podatek liniowy lub ryczałt. Należy jednak powiadomić o tym naczelnika właściwego urzędu skarbowego w zeznaniu rocznym.

Sprawdź usługi rachunkowe oferowane przez nasze biuro rachunkowe w Toruniu. Nasza kadra księgowa zaopiekuje się Twoją firmą!