Antykryzysowa Tarcza Branżowa dla firm

antykryzysowa tarcza branżowa

Wciąż trwający stan wywołany pandemią jest dużym obciążeniem dla gospodarki i funkcjonowania wielu firm. Tarcza Branżowa przewiduje ulgi dla przedsiębiorców z branży gastronomicznej, rozrywkowej , sportowej i rekreacyjnej, a także przy sprzedaży detalicznej. Wśród działań przewidzianych w ramach pomocy znajduje się między innymi zwolnienie z opłacenia ZUS za okres 1-30 listopada 2020 roku. Skorzystanie ze zwolnienia ma warunkować wykazanie, że wartość przychodu uzyskanego w listopadzie 2020 roku będzie niższa o przynajmniej 40% w porównaniu do przychodu z listopada w 2019 roku. Ponadto przedsiębiorca musiał być zgłoszony do 30 czerwca jako płatnik składek.

Oprócz tego projekt zakłada jednorazowe świadczenie postojowe dla tych osób, które prowadziły działalność z określonych branży na dzień 30 września 2020 roku. Wartość świadczenia przewidzianego przez Tarcze Branżową ma wynieść 80% (lub w przypadku osób rozliczających się przez kartę podatkową 50%) minimalnego wynagrodzenia. Natomiast przychód musi być o 40% niższy niż za listopad poprzedniego roku.

Dodatkowym pomysłem pomocy jest również zawieszenie opłaty targowej w 2021 roku. Do opłaty targowej zobowiązani się drobni przedsiębiorcy, bez infrastruktury handlowej. Takie osoby zwykle dokonują sprzedaży osobiście lub z udziałem rodziny czy pojedynczych pracowników. Opłata ta jest niewielka, jednak w dobie kryzysu  nawet niewielka opłata może okazać się sporym obciążeniem.